kantrium.com | MySuomi.com | HELSINKI | TourMANN.com

Ікона св. Агапіта Печерського з часточкою його мощей

Блаженний Агапіт, одержавши духовне зцілення через іноцький постриг у Печерській обителі, став послідовником ангелоподібного життя преподобного Антонія. Коли хтось із братії хворів, Агапіт приходив і слугував недужому, піднімав і укладав його, виносив на руках, повсякчас молячи Бога про спасіння хворого і даючи недужому трави, які варив собі як їжу. І за це його називали лікарем. Багато хто, почувши про дар зцілення від преподобного, приходили до нього і покидали Печерську обитель здоровими.


У той час жив у Києві лікар, вірменин, досконалий у зціленні недужих, як ніхто інший. Він завжди міг сказати тяжкохворому день і час його смерті. І ось одному такому хворому — першому боярину князя Всеволода — він сказав, що тому залишилося жити вісім днів. Недужого принесли у монастир, і за молитвами Агапіта він зцілився. Слава пішла усією землею про преподобного. Лікар-іновірець навчив своїх прихильників дати смертельну отруту Агапіту, але блаженний, випивши зілля, залишився здоровим, бо Господь сказав: “Якщо щось смертоносне вип’ють, не нашкодить їм...”


Після цього захворів князь Володимир Всеволодович Мономах, якого безуспішно лікував вірменин. Стан князя погіршувався, і він звернувся до Агапіта. Та блаженний ніколи не виходив за межі обителі і на це прохання ігумену монастиря Іоні відповів: “Якщо я поїду до князя, то мусиму йти до всіх. Прошу тебе, отче, дозволити мені не виходити з монастиря задля слави людської, уникати якої я обіцяв Богові до кінця життя земного...” Але блаженний дав трави, що готував собі як їжу, для Володимира Мономаха. Коли Мономах прийняв їх, то став здоровим за молитвами Агапіта. Одужавши, Володимир Мономах особисто прийшов до блаженного з багатими дарами, але святий нічого не взяв, сказавши: “Я ніколи нічого ні від кого не брав, тому що ніколи не зцілював силою моєю, а Христовою...”


І ось настав час, коли після подвигів і трудів захворів й сам Агапіт. Дізнавшись про це, прийшов до нього згаданий вище лікар-вірменин і сказав, що блаженному залишилося жити три дні, і наголосив, якщо так не станеться, то “зміню своє життя і сам стану ченцем”. Після цього Агапіт прожив три місяці, і, похворівши, відійшов до Бога. І за те, що на землі він був безвідплатним лікарем, отримав велику нагороду вже на небі, де немає хвороб. Чесні мощі преподобного братія помістила у Антонієвій печері. А вірменин, після смерті святого, навернувся у віру Христову і прийняв постриг від ігумена у святий іноцький чин.


У Свято-Володимирському соборі перебуває ікона з часточкою мощей преп. Агапіта. На сьогоднішній день вона розташована праворуч, в центральній частині собору (біля кліроса).


Преподобному Агапіту Печерському, лікарю безвідплатному, моляться за зцілення від найрізноманітніших хвороб.


Православна Церква вшановує пам’ять св. Агапіта 14 червня.