kantrium.com | MySuomi.com | HELSINKI | TourMANN.com

Патріарх Філарет: Христос хоче, щоб ми були смиренними

DSC 910210 лютого 2019 року, у неділю 37-му після П'ятидесятниці, про Закхея та день пам'яті преподобного Єфрема Сиріна, Святійший Патріарх Філарет звершив Божественну літургію у Володимирському кафедральному соборі м. Києва.

Напередодні воскресного дня, 9 лютого ввечері, архіпастир відслужив у соборі Всенічне бдіння. 

Його Святості співслужили настоятель храму протоієрей Борис Табачек та духовенство кафедрального собору.

За Божественною літургією Патріарх виголосив проповідь на тему Євангельського читання про зустріч Господа Ісуса Христа із митарем Закхеєм, яка завершилася покаянням Закхея і примиренням його з Богом (Лк., 94 зач., ХІХ, 1-10). Розмірковуючи над покаянням митаря Закхея Патріарх Філарет закликав вірян звернути увагу на те, що покаяння це не просто слова, але це діла, зміна нашого життя на краще.

"Нам треба звернути увагу, чому Ісус Христос простив цього грішника. Тому, що він покаявся. А в чому було його покаяння? Не в тому, що Закхей сказав: «Я згрішив». А в тому, що він ділом довів, що він виправився. Бо половину майна роздав убогим, а кого скривдив – повернув вчетверо. Так само, як блудниця, яка приходила до Ісуса Христа, плакала і сльозами омивала ноги. І Господь простив, бо вона вже після того не грішила. Так само, як і не грішив після цього митар Закхей, не брав більше того, що належало брати по закону". 

Святійший відзначив, що коренем гріхів є гординя - пристрасть, якою страждали і боролись з нею навіть найбільші подвижники. А перемагає гординю - смирення, яке дає змогу людині бачити свої гріхи і через покаяння, звільнятись від них.

"Для того, щоб не грішити подвижники йшли в пустелі. І в пустелях боролись із гріхом, не бачачи оточуючого світу. Але, знаходячись в пустелях, печерах, лісах вони теж грішили. Грішили чим? Гордістю! Бо бачили, що вони не такі, як ті люди, що живуть в миру, і тому часто впадали в гріх гордості: «Я не такий, як інші, я кращий». І святі отці кажуть, що якщо подвижник, який дійшов до такої святості і праведності, що не грішить, навіть звершує чудеса, але думає, що він кращий, пишається цим, - то такий подвижник падає з неба в пекло. Тому Христос і вимагає від кожного свого послідовника, щоб ми були смиренними, не думали про себе багато, не думали, що ми кращі, ніж ті, які не ходять до храму і які не вірять в Бога. Ми повинні бути смиренними. Що значить бути смиренними? Це значить бачити свої гріхи. Не думати, що ти кращий, ніж інші. Треба порівнювати себе з праведними. Найбільше за все порівнюй себе із Господом Ісусом Христом, як людиною. Ось порівняй, чи такий ти, як Ісус Христос, Який жив на землі і знаходився серед людей? Можеш сказати, що ти подібний до Христа? Я думаю, що совість нікому не скаже, що я подібний до Христа. А раз ти не подібний, то ти грішник. А раз ти грішник, то не пишайся, а будь смиренним і проси Бога, щоб Господь простив тобі твої гріхи. Ось такому покаянню і вчить нас сьогоднішнє Євангельське читання. Треба каятись ділом, а не словом. І якщо будемо каятись ділами, то Господь простить нам усі гріхи і головне прийме нас у вічне блаженне життя" – сказав у своїй проповіді Патріарх Філарет.

Наприкінці Божественної літургії Патріарх очолив молебень до Пресвятої Богородиці перед Її чудотворною іконою «Несподівана Радість», під час якого виголосив молитву за Україну, щоб Всемилостивий Господь визволив нас від нашестя чужинців і дарував українському народу мир, єдність і Своє благословення.