kantrium.com | MySuomi.com | HELSINKI | TourMANN.com

Літургія в день Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста Господнього

DSC 736527 вересня 2018 року, в день свята Воздвиження Чесного й Животворчого Хреста Господнього, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив Божественну літургію у Володимирському кафедральному соборі міста Києва.

Його Святості співслужили настоятель храму протоієрей Борис Табачек та соборне духовенство.

Звертаючись до присутніх зі словами проповіді Патріарх зазначив: “В ім'я Отця і Сина і Святого Духа! Дорогі браття і сестри, сьогодні Православна Церква святкує Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста Господнього. Історія цієї події така, що перед своїми стражданнями Господь зійшов на гору Елеонську і плакав. Плакав, бо знав, що через деякий час це прекрасне місце буде зруйноване і тут не залишиться каменя на камені.

Ця подія зруйнування Єрусалиму дійсно відбулася у 71 році після Різдва Христового. І це було покаранням юдеям за те, що вони розіп’яли Бога. Зруйнував Єрусалим Римський імператор Веспасіан і його син Тит. З того часу на місці Єрусалиму не було ніякого житла, там була Римська фортеця. Однак за часів Візантійського імператора Костянтина Великого його мати Олена вирішила розкопати ті міста, які були пов’язані з Господом нашим Ісусом Христом. Вона також хотіла знайти Хрест, на якому був розіп’ятий Ісус Христос.

Усі знали, що Христос був розіп’ятий на Голгофі. Тому хрести Ісуса Христа і двох розбійників були скинуті з гори у рів, а рів цей потім засипали під час руйнації міста. Так ось, імператриця Олена повеліла розкопати це місце де і було знайдено ці хрести. Однак було невідомо, який саме із трьох належить Господу Ісусу Христу, на якому Він був розіп’ятий. Тому тодішній Єрусалимський Патріарх Макарій повелів ці хрести прикласти до гробу померлої людини. Коли приклали один з хрестів, то мертвий воскрес, з цього зробили висновок, що це і є саме Хрест Господній.

Кожний із присутніх на цьому зібранні хотів поцілувати Хрест, а оскільки народу було дуже багато і усі не могли підійти до Хреста, то Патріарх Макарій піднімав цей Хрест, возносив, і люди бачили його, кланялися йому та співали “Господи, помилуй”. Ось ця подія і стала підставою для встановлення Церквою свята Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста.

Чому Животворчого Хреста? Бо він оживляє мертвих, як оживив того, через якого і пізнали Хрест Господній. Тому кожний християнин повинен носити хрестик, який йому дали під час Таїнства Хрещення. Адже Чесний Хрест охороняє нас від усякого зла. Отож хрестик треба носити не як прикрасу, а як вияв Божественної сили, що зберігає нас від зла. Ми шануємо Хрест Господній і використовуємо його під час молитви. Також коли споживаємо їжу чи беремося за ту чи іншу справу, то творимо на собі хресне знамення, тобто закликаємо Силу Господню, щоб вона нас оберігала.

Хрест Господній шанується тому, що на ньому були очищені гріхи всього людства і через Воскресіння із мертвих Розіп’ятий на Хресті подолав смерть. Тому Хрест є найвищою святинею Церкви, підтверджуючи це ми виголошуємо: “Хресту Твоєму Поклоняємось, Владико, і святе Воскресіння Твоє славимо”.

Завершилось богослужіння поклонінням Хресту Господньому.