kantrium.com | MySuomi.com | HELSINKI | TourMANN.com

Передмова

Це коротке тлумачення Великого Посту написано для тих дедалі численіших у наші дні читачів, які хотіли б ясніше зрозуміти богослужбову традицію Церкви і більш свідомо брати участь у її житті.

Отже, ми знаємо, що покаяння - початок і умова правдивого християнського життя. Перше слово Христа, коли Він почав проповідувати, було: "Покайтесь!" (Мт. 4:17). Проте що значить покаяння? В метушні повсякденна ми не встигаємо замислитись над цим і гадаємо, що назагал те, до чого нас зобов`язує Піст, — це утримуватися від скоромної їжі та надміру розваг, прийти до сповіді, отримати від священика розрішення гріхів, причаститися (один раз за весь рік!) і після цього заспокоїтися, що "все гаразд" до наступного року.

Тимчасом Церква недаремно особливо виділила ці сім тижнів, присвячених покаянню, недаремно вона закликає нас до тривалого і уважного духовного подвигу. Все це, безумовно, стосується особисто мене, моєї віри, моєї приналежності до Церкви. А коли так, то, звісно, мій обов`язок — постаратися вникнути і збагнути науку моєї Церкви про Піст, постаратися бути православним не лише за назвою, але й у житті.

Що таке покаяння? Навіщо воно потрібне людині? Великий Піст дає нам відповіді на всі ці запитання. Великий Піст — справжня школа покаяння, де кожна людина повинна щорік вчитися поглиблювати свою віру, переглядати своє життя і, наскільки можливо, його змінювати. Великий Піст — це щорічна проща до первісних джерел православної віри, де нам знову відкривається, як має жити православна людина.

В образах, в самому ладі богослужбового чину Церква відкриває нам за цей унікальний у цілому році період увесь зміст Посту.


Отож подане тут коротке пояснення Посту засноване якщо не винятково, то головним чином на великопісних службах. Я сподіваюсь, що читач сам відчує, що годі знайти щось прекрасніше і глибше, щось більш надихаюче і натхненне, аніж те, що Церква, наша Мати, відкриває і щедро дає нам, коли ми щойно вступаємо в цей благословенний час "сорокаденної весни".

Написав: Протопресвітер Олександр Шмеман